MENÜ

Természetünk gyógynövényei

Gyógynövények betegség szerint

A gyógynövényekkel történő gyógyítás, melynek során a növényekben található számos hatóanyag orvosi felhasználásra kerül, az egyik legősibb ismert gyógyítási mód. A gyógynövényekben található hatóanyagok alapvetően ugyanúgy működnek, mint a gyógyszergyárakban előállított gyógyszernek minősülő társaik, vagyis vegyi összetételük alapján.

Az utóbbi 150 évben a növényekben természetesen megtalálható, biológiailag aktív hatóanyagokat gyógyszerek szintetizálására is felhasználják.

A növényekből származó aktív hatóanyagok tea, tabletta, esszenciális olajok, kenőcsök, kivonatok és más egyéb formákban használhatók fel.

Jelentős eredmények érhetők el velük hosszan fennálló, krónikus betegségek, ugyanakkor számos kisebb probléma, például emésztési rendellenességek, közönséges megfázás, álmatlanság, fejfájás, illetve egy sor egyéb olyan probléma esetén is, amelyeket hagyományosan nem vényköteles gyógyszerekkel szoktak kezelni. A gyógynövényekkel történő gyógyítás sok aspektusa - egyre növekvő mértékben - komoly tudományos kutatások tárgya.

A legjelentősebb betegségekből párat kiragadnék:

Cukorbetegség esetén

DiófaA diófa levelének főzetét eredményesen alkalmazhatjuk cukorbetegség ellen.

Fehér fagyöngyA fagyöngy az egész mirigyrendszert kedvezően befolyásolja, kiváló anyagcsereszabályzó szer. Jó hatással van a hasnyálmirigyre, a cukorbetegeknek kifejezetten jótékony fogyasztásuk.

Gyermekláncfű: Számos jótékony tulajdonsága mellett cukorbetegség ellen is jó. A virág szárát kell naponta tíz alkalommal elfogyasztani.

SvédkeserűKedvezően hat hasnyálmirigyre, sőt gyógyítja, így cukorbetegeknek is ajánlott a fogyasztása.

Fekete áfonyaKimutatták, hogy a fekete áfonya levében a gyümölcsérés előtt myrtilin van, ami nemcsak csökkenti a cukorkiválasztást, hanem képes teljesen megszüntetni a betegséget is.

Hajhullás esetén

DiófaErős hajhullás ellen hatékony segítség lehet. Alaposan dörzsöljük be vele a fejbőrt.

A mezei zsurlóban, a csalánban, a borágóban található kovasav nagyon sok szilíciumot tartalmaz, így ezek teaként és öblítőként alkalmazva erősítik a körmöket és megállítják a hajhullást.

Elhízás esetén

Ezüstös palástfű

Az alhavasi, magasabban fekvő helyeken nőtt palástfűvet a nép ezüstös palástfűnek is nevezi, mert leveleinek az alja ezüstösön csillog. Az ezüstös palástfű különösen elhízás ellen jó. Naponta két-három csészével elég meginni, hogy kedvező hatását kifejtse.

Álmatlanság esetén

Orvosi macskagyökérTöbb tanulmány kimutatta, hogy hatékony altatószer is. A legjobb hatást úgy éri el, ha más nyugtató hatású gyógynövényekkel, például kamillával, mámorborssal és golgotavirággal váltogatja.

Orbáncfű: Az orbáncfű tea kiválóan alkalmazható álmatlanság ellen.

Tavaszi kankalinA kankalin teafőzete nagyon hamar visszaadhatja az egészséget és megszüntetheti az idegi problémákat. Speciális keverékből (50 gramm kankalin, 25 gramm levendulavirág, 10 gramm orbáncfű, 15 gramm komlóbarka, 5 gramm macskagyökér)1 púpozott teáskanálnyit leforrázzuk ź liter vízzel és három percig álljuk hagyni.

SvédfüvekAki éjszaka nem tud jól aludni, lefekvés előtt vegyen be ezekből a cseppekből. Ideges álmatlanság esetén hígítsuk a cseppeket és úgy rakjunk borogatás a szívre.

Orrvérzés esetén

CickafarkA cickafarktea orrvérzés esetén ajánlott.

Fehér fagyöngyA fagyöngytea vérzéscsillapítóként is felhasználható. Ha hidegen felszippantjuk, csillapítja az orrvérzést.

Mezei zsurlóTartós orrvérzés esetén borogatásként alkalmazzuk a lehűtött zsurlófőzetet.

PásztortáskaA pásztortáskából készített tea, naponta 2-3 csészével fogyasztva, mindenféle vérzésre jó eredménnyel alkalmazható.

 

Asztali nézet